Odtiene reality západného sveta.

Autor: Zuzana Peclerová | 4.3.2007 o 23:45 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  1028x

Koľko uhlov pohľadu treba na popísanie reality krajín západnej Európy? Aká naozaj je? Dá sa zachytiť a vyjadriť len v číselnej reči ekonomických ukazovateľov?

Bola som mláďa bližšie nešpecifikovaného veku a pamätám časy, keď nastal u nás vtedy boom, glorifikácia, oslava, óda na všetko západné. Všetko “from the West“  bolo zrazu skvelé-úžasné-veľkolepé-kvalitné-najlepšie...

 

Potom neskôr, učili sme sa v škole, čítala som čierne na bielom v ekonomických textoch – o krajinách EÚ – ako sa im chceme vyrovnať, dobehnúť, brať za vzor...veru, máme čo robiť...porovnania, tabuľky, grafy, analýzy. 

 

Nie, veď nehovorili zle.

 

Prečo však nerozšíriť uhol pohľadu, záber a hľadáčik ďalej, za obzor čísel a ekonomických ukazovateľov?

 

Keď som prišla pred necelými dvoma rokmi do Anglicka (juhovýchod), udivilo ma nemálo vecí. Okrem pozitívnych aj tie negatívne, o ktorých existencii som viac-menej vôbec netušila.

 

Napríklad nezamestnanosť. Nečakala som, že ju tu tak “cítiť“. A tiež ma prekvapila lenivosť, pohodlnosť a laxný prístup “domorodcov“ hľadať si prácu.

 

Verejné zdravotníctvo. Bezodný deravý starý hrniec s obitým uškom – súdim občas na základe rôznych optimisticky znejúcich článkov v novinách. Byrokratický aparát hľadiaci skôr na administratívne procedúry než na stav pacienta (česť výnimkám) – tvrdím na základe osobnej skúsenosti. O.i. aj nedostatok lekárov a tiež problémy s MRSA - Staphylococcus aureus (áno, aj tu na Západe riešia a majú takéto kauzy).

 Trend tzv. odloženej reprodukcie? Áno, počula som o tom. V realite sa stretávam viac s opačnou situáciou. Čo Vám môže udrieť do očí, keď sa prejdete ulicou ktoréhokoľvek mestečka či mesta tu v Kente?  

Deti majú deti. A takýto obraz nie je vôbec ojedinelý. Rodičia a školy zvádzajú strastiplný boj s rozšírenou tehotenskou horúčkou mladých teenagerov obviňujúc jeden druhého zo zlyhania vo výchove (nielen tej sexuálnej). 

Problémy s prílišnou agresivitou a poruchami správania detí a mladistvých v školách aj na verejnosti. Občasná bezmocnosť polície poradiť si s týmito mladými narušiteľmi zákona, ktorý je na nich občas prikrátky.   

Problémy s alkoholom a s tým spojenou agresivitou (Občas sa budím v noci zo sna na krik pred oknom, kde práve niekto veľmi podgurážený mláti druhému hlavu o chodník - bojím sa do toho montovať, jedna skúsenosť bohato stačila…). 

Obezita a nesprávne stravovacie návyky. Hranolky a hamburgery – ikony a modly novodobej spoločnosti (spolu s playstation, počítačovými hrami a televíziou).   

Tradičná nukleárna rodina na ústupe L  

Aj toto je jeden z odtieňov reality.

Toto ekonomické ukazovatele nepovedia.

O nijakej spoločnosti…

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.


Už ste čítali?